Ei ole paremat maiuspala kui oma aiast korjatud suured ja mahlased viljad.

Et viljapuudelt ja -põõsastelt kvaliteetset saaki saada, on neid vaja lõigata. Sel lihtsal põhjusel, et iga vili soovib saada piisavalt päikesevalgust ja energiat taimelt endalt. Liiga suureks ja tihedaks kasvanud taimed panevad kevadel suure hooga rõhku viljade tekkele, kuid hiljem iga vilja suureks kasvatamiseks enam energiat ei jagu ja seetõttu kipuvad viljad jääma väikesteks ja kidurateks. Seega on oluline võra pidevalt hõrendada ja vormis hoida.

Lõikusi sooritan varakevadel ja suve keskel. Lõikan nii vanu kui ka noori viljapuid ja -põõsaid. Igas vanuses taime annab noorenduslõikusega korrale kutsuda. Küll, aga aitab iga aastane noore taime lõikamine tagada viljakandvad oksad, õige kasvuvormi ja mugava kasvukõrguse.

NB! Kõige suurema lõikusvajadusega on õunapuud. Pane piltidelt tähele, et õunapuu kasvatab pigem püstiseid oksi, mis annavad puule juurde oksa- ja lehemassi, kuid lõigatud õunapuudel jäävad alles horisontaalselt asetsevad oksad, mis panevad rõhku pigem viljade kasvatamisele. Mida hõredam puu seda suuremad viljad. Kumba eelistad Sina?